Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Ľubomír Sonntag

Licencia NBS 253494: Poistenie a Zaistenie, Poskytovanie uverov, Kapitálové trhy, Starobne dôchodkové sporenie, Doplnkove dôchodkové sporenie
100%
Priemer hodnotení
12252 videní
24 hodnotení
2021

Blog Ľubomír Sonntag

Ľubomír Sonntag 466 0 komentárov

Vianočný darček, ktorý poteší nielen na Vianoce , ale roky

Vítam Vás na mojom ďalšom blogu  ako mať financie pod kontrolou.
 
Koniec novembra, sychravé počasie, meter vo forme adventného kalendára, zväčša naplnený dobrotami, dávajúci najavo, že najkrajšie sviatky v roku sú za dverami. Vianoce – Štedrý večer – deň, keď sa poniektorí symbolicky, iní aj veľkorysejšie obdarúvame darmi, ako znak hojnosti a radosti, do ďalšieho kalendárneho roka.  Práve v tomto blogu Vám prezradím viac, ako si vybrať dar, ktorý môže mať pre Vás, Vaše deti, či Váš život skutočný prínos. A radovať sa z neho budete vedieť nielen na Štedrý deň, ale možno aj o 50 rokov.


 
Vianoce, Štedrý večer, štedrovečerná hostina – chvíľka, ktorá slúži ako to najsilnejšie puto rodiny. Sadnúť si spoločne aspoň raz v roku za spoločný stôl, zrekapitulovať končiaci kalendárny rok, pretože na Vianoce, by nemal nikto ostať sám. A práve najčastejšie po večeri sa pod vianočným stromčekom obdarúvame drobnosťami či väčšmi darčekmi.
 
Ponožky, sladkosti, nový huňatý sveter, možno ako z filmu Denník Bridget Jones-ovej, či iné vianočné „klasiky“. Potešia, no povedzme si, ako dlho nám taký dar vydrží.... Ponožky vybeháme ,sveter sa sperie prípadne z neho vyrastieme, alebo už jednoducho nebude trendy. A sladkosti sa možno ani nedožijú nového roka.
 
Čo tak byť na Vianoce skutočne originálny? Podľa mňa sú najkrajšie darčeky tie, z ktorých sa obdarovaní môžu tešiť, možno aj o 50 rokov.
 
 
TIP č. 1 - Darovaná krajšia budúcnosť našich detí
 
Predstavte si Vaše deti, keď budú mať 18 či 20 rokov? Možno ich najväčším snom bude, môcť študovať na prestížnej vysokej škole, alebo už sa budú chcieť postaviť na vlastné nohy. Budú potrebovať svoj prvý automobil, alebo budú si chcieť dopriať svoje vlastné bývanie. Na to všetko budú potrebovať kapitál, teda peniaze. No zložiť zo dňa na deň cca. 20 000 Eur asi nie je reálne.
 
Čo by ste však povedali nato, keby Vďaka investičnému sporeniu pre deti už od 30 Eur mesačne, ste im vedeli dopriať jeden z vyššie uvedených cieľov?
 
Priemerná ročná miera zhodnotenia (negarantovaná) 7,5%
Vklad za obdobie 18 rokov: 6 480 Eur
Nasporená suma po 18 rokoch: 13 723,25 Eur
Pripísané úroky po 18 rokoch: 7 243,25 Eur
Čistá nasporená suma po 18 rokoch (očistená o poplatky):  13 367,25 Eur

 
Okrem Vašich pravidelných vkladov Vám zložený úrok dokáže vyprodukovať aj vyššiu sumu, akú za celé obdobie do sporenia vložíte. Čím vyššiu sumu sa rozhodnete Vašim deťom, či vnukom odložiť, tým vyšší bude ich kapitál do života.
 
Tieto Vianoce Vaše deti Váš darček v podobe sporenia pre deti možno hneď neocenia, no najneskôr v 18 či 20 rokoch to bude obrovská radosť.
 
Viac o detskom sporení si môžete prečítať aj v mojom videblogu – Sporenie pre deti
 
 
TIP č. 2 – Darovaná pokojnejšia a dôstojnejšia jeseň života
 
Akurát ste skončili školu a začínate pracovať, alebo už časť Vaše pracovnej kariéry je za Vami a Vy intenzívne premýšľate nad tým, aká bude Vaša staroba? Čo všetko budete chcieť na nej zažiť? No tá najdôležitejšia otázka znie, budete si môcť dovoliť plniť všetky sny a predstavy o dôchodku? Bude Vám na to Váš dôchodok postačovať?
 
Pokiaľ dnes zarábate cca. 1000 Eur v čistom, je predpoklad, že Vás dôchodok bude niekde na polovici tejto sumy, prípadne menej. Krásna predstava?
 
Áno výšku dôchodku určuje štát, na základe Vašich príjmov. Ale pozor, výšku si viete ovplyvniť aj vy sami. Prostredníctvom tzv. 4. piliera – individuálne dôchodkové sporenie je odpoveď na adekvátnu a dôstojnú výšku Vášho dôchodku. Niekedy stačí aj pomerne nízka suma, cca. 40 Eur mesačne.
 
Stačí si ešte pred Vianocami zriadiť individuálne sporenie na dôchodok a Váš dôchodok sa môže veľmi priblížiť Vášmu dnešnému aktuálnemu príjmu. Takto cestovanie či plnenie rôznych aj detských snov sa môže splniť aj Vám....
 
Aj pri sporení na dôchodok platí, čím dlhšie a v lepšej výške sporíme, tým vyšší môže byť náš príspevok k dôchodku. Ak máte dnes napríklad 30 rokov, z tohto darčeka, ktorý ste si sami dopriali sa budete tešiť až o 35 rokov, ale môže to stáť určite za to.
 
Viac o individuálnom sporení si môžete prečítať aj v mojom videblogu – Sporenie na dôchodok
 
 
TIP č. 3 – Darovaná sloboda a rýchlejšie vyplatenie hypotéky
 
Záväzok na celý život – hypotéka. Toto je najčastejšie tvrdenie väčšiny z nás, ktorí splácame hypotéku a živíme banku 30 rokov, v podstate celý náš produktívny vek. No nemusí to byť pravdou.
 
Stačí si zriadiť plán predčasného splatenia hypotéky. Je to v podstate sporenie, ktoré tvorí 1 či 0,5 promile z poskytnutého úveru. Ak napríklad splácate 100 000 Eur hypotéku, odložíte každý mesiac buď 100 Eur alebo aspoň 50 Eur mesačne bokom na sporenie na predčasné splatenie hypotéky.
 
Vďaka tomuto programu dokážete 30 ročnú hypotéku vyplatiť približne o 10 rokov skôr a na celkovej sume, ktorú musíte zaplatiť banke, ušetriť cca. 30%.
 
Takto sa zbavíte svojich záväzkov skôr a peniaze môžete použiť na oveľa krajšie a vznešenejšie ciele....
 
Vybrali ste si, inšpirovali ste sa, ako dopriať Vašim blízkym, či sami sebe naozaj originálny či unikátny darček, ktorý skutočne poteší až po nejakom čase? Áno? Tak ma kľudne kontaktujte a začneme plniť sny....
 
Teším sa na prípadne skoré osobné stretnutie s Vami alebo aj online (na zoome). Káva ide na mňa.
 

Najnovšie

Najčítanejšie

  1. Veľké porovnanie: oplatí sa hypotéka od UniCredit Bank, VÚB, ČSOB, SLSP alebo od Tatra banky? l Finvia Group (16449)
  2. Hypotéka na stavbu domu: výhody a nevýhody (8947)
  3. Amortizácia vozidla - auta: čo to je a kto ju ešte v roku 2016 uplatňuje l Finvia Group (7865)
  4. Prichádza ďalšie sprísnenie úverov na bývanie. 100 % hypotéka skončí, obmedzí sa aj maximálna suma, ktorú si môžete požičať (7687)
  5. Ako funguje 2. pilier a prečo nestačí na kvalitný starobný dôchodok? (6480)

Blogeri

Kategórie