Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Finvia holding

Licencia NBS 229898: Poistenie a Zaistenie, Poskytovanie uverov, Prijmanie vkladov, Kapitálové trhy, Starobne dôchodkové sporenie, Doplnkove dôchodkové sporenie

Blog Finvia holding

Finvia holding 1408 0 komentárov

Viete, aké nehnuteľnosti si môžete kúpiť za 100.000 € na Slovensku? Rozdiel medzi Bratislavou a ďalšími mestami je priepastný!

Myslíte si, že 100.000 € je veľa peňazí? Na väčšine Slovenska by ste si za takúto okrúhlu sumu kúpili bývanie naozaj na úrovni, na vidieku aj novostavby domov s pozemkom. V Bratislave je však 100.000 € akurát tak na štartovací byt. Práve myšlienka porovnania tejto sumy z pohľadu kúpnej sily v oblasti nehnuteľností bude témou dnešného článku.


  Najprv trocha štatistiky

Prv, ako sa zaboríme do konkrétnych ponúk, pozrime sa najprv na zopár čísel. Ceny nehnuteľností na bývanie pravidelne sleduje viacero štátnych organizácií aj súkromných spoločností, no nás bude zaujímať to, čo zverejňuje pravidelne na svojej webovej stránke Národná banka Slovenska v časti Makroekonomické ukazovatele.

Priemerná cena za meter štvorcový nehnuteľnosti dosiahla v druhom štvrťroku tohto roku hodnotu 1.369 €. Medziročne ide o 7 % nárast a najvyššiu hodnotu od druhého kvartálu roku 2009. Na strop 1.549 € za meter štvorcový z roku 2008 sme sa ale stále nedostali.

Čo sa týka štatistík podľa krajov, v Bratislavskom kraji stojí štvorcový meter nehnuteľnosti až 1.904 €. Takmer o tisícku menej, 937 €, dáte za meter štvorcový v Trnavskom kraji. Ako sa budete posúvať smerom na východ, tak bude cena za m2 postupne klesať, aj keď tu sú dve výnimky. Najlacnejším je totiž Nitriansky kraj s cenou 668 € za meter štvorcový a na východe je v Košickom kraji cena nezvykle vysoká, až 990 € za „štvorec“.

Bratislava je najdrahšia
Poďme teraz od čísiel ku konkrétnym príkladom s odpoveďami na otázku, akú nehnuteľnosť si viete kúpiť za 100.000 €. Ak by ste chceli bývať priamo v centre Bratislavy, tak v I. obvode Staré Mesto si viete za 100.000 € kúpiť 1 izbový byt - ale to nie vždy, museli by ste mať z pekla šťastie, aby bol v ponuke.

O niečo lepšie to už bude vo zvyšných štyroch obvodoch hlavného mesta:
 • v II. obvode, čiže napríklad v Ružinove, už viete nájsť aj 2-izbový byt, vo Vrakuni dokonca aj 3-izbový, ale nie v novostavbe
 • v časti Nové Mesto sa za túto cenu najčastejšie vyskytujú 1. izbové byty, sem-tam je v ponuke aj menší dvojizbák
 • vo Vajnoroch a Rači, ktoré taktiež spadajú spolu s Novým Mestom do III. obvodu, je za 100.000 € možné nájsť dokonca aj 3-izbový byt, ale častejšie bude v ponuke o jednu izbu menej
 • Bratislava IV., čiže Dúbravka alebo Karlova Ves, ponúkajú za túto cenu najčastejšie 2-izbové byty, väčšinou s dobrou výmerou a aj po rekonštrukcii
 • no a napokon tu máme piaty obvod, do ktorého spadá aj Petržalka - ak si ale myslíte, že to tu bude „za babku“, mýlite sa, nakoľko tu za „stovku“ kúpite maximálne dvojizbový byt
 • zaujímavosťou je, že za 100.000 € si môžete v piatom obvode kúpiť už aj stavebný pozemok, napríklad v Čunove
Ostatné krajské mestá
A čo ďalšie krajské mestá? Priamo v Trnave je k dispozícii len niečo cez dve desiatky nehnuteľností s cenovkou 100.000 €. Za túto cenu získate napríklad aj 3 izbový byt v centre mesta, ale komu by nevadila aj väčšia vzdialenosť, ten môže mať za 100.000 € aj priestranný štvorizbák s plochou 86 metrov štvorcových.

Ako sme spomínali na úvod, Nitriansky kraj patrí medzi najlacnejšie, avšak v poslednej dobe šli ceny nehnuteľností priamo v krajskom meste nahor. Môže za to aj chystaná investícia Jaguar - Land Rover, ale aj zlepšenie ekonomickej situácie obyvateľov. Za 100.000 € môžete mať v Nitre 3 izbový byt na niektorom zo sídlisk, ale ak sa vám pošťastí, tak aj priamo v centre mesta. Závisí však od konkrétnej ulice a stavu nehnuteľnosti.

V Trenčíne je za 100.000 € v ponuke zhruba len desiatka nehnuteľností. Potešujúce je, že za takúto cenu tu získate aj trojizbový byt. V susednom krajskom meste, v Žiline, je za túto cenu k dispozícii širší výber: od trojizbového podkrovného bytu v centre mesta, až po veľký pozemok na okraji mesta. V novostavbe však kúpite obvykle maximálne dvojizbák.

V Banskej Bystrici môžete mať „za stovku“ napríklad pozemok v Starej Sásovej, ale aj 3 izbový tehlový byt s balkónom v centre mesta. Ak by ste chceli bývať v novostavbe, k dispozícii sú za 100.000 € väčšinou tiež len dvojizbové byty.

V Poprade si za 100.000 € aktuálne veľa nehnuteľností nenavyberáte, ale niečo predsa. Sem-tam sa v ponuke objaví aj zaujímavo zrekonštruovaný rodinný dom na okraji mesta, prípadne stavebný pozemok. Najčastejšie ale budú 3 izbové zrekonštruované byty.

No a čo metropola východu, Košice? Kým v časti Košice-okolie nie je žiaden problém kúpiť aj rodinný dom po čiastočnej alebo úplnej rekonštrukcii, priamo v meste to už bude o niečo skromnejšie. 2 alebo 3 izbový byt môžete mať za sumu plus-mínus 100.000 € v I., II., III. aj IV. obvode. Čím viac do centra ale pôjdete, tým bude ubúdať z podlažnej plochy nehnuteľnosti. Každopádne, oproti Bratislave sú tu ceny stále nepomerne nižšie.

Na vidieku pozemkovým kráľom
Na záver sa poďme pozrieť, ako to je na vidieku. Samozrejme, nie je možné vidiek brať ako jeden jednoliaty a homogénny celok, nakoľko aj tu závisí od toho-ktorého kraja a tiež od vzdialenosti do najbližšieho okresného či krajského mesta.

Aby sme ale ukázali, ako veľmi odlišné nehnuteľnosti sa dajú na Slovensku za 100.000 € kúpiť, tu je tabuľka so zopár príkladmi nehnuteľností, ich geografickej polohy a ceny. Začneme od najviac veľkorysých ponúk až po tie najskromnejšie:
Obec Kraj Popis
Rumanová Nitriansky kraj Pozemok 100.000 m2 na investovanie do IBV
Štiavnicke Bane Banskobystrický kraj Pozemok 30.100 m2 na rekreáciu alebo chov zvierat
Podkriváň Banskobystrický kraj Hospodárska usadlosť s rodinným domom a 6.400 m2 pozemkom
Horné Naštice Trenčiansky kraj 5 izbový dvojpodlažný rodinný dom v pôvodnom stave a k tomu 3.000 m2 pozemok
Valča Žilinský kraj Novostavba 4 izbového domu
Košúty Trnavský kraj Novostavba 4 izbového pasívneho domu
Malacky Trnavský kraj Novostavba 3 izbového domu
 

Prefinancujte svoje bývanie najvýhodnejšie
Bez ohľadu na to, kde bývate alebo kde sa rozhodnete kúpiť si nehnuteľnosť, v súčasnej dobe nízkych úrokových sadzieb sa oplatí využiť aktuálne možnosti hypotekárnych úverov práve na zaobstaranie si vlastného bývania. Dokonca aj v prípade, že by ste mali k dispozícii 100.000 € v hotovosti, je lepšie si na bývanie požičať.

Vďaka našim špecialistom na hypotéky to je dokonca ešte výhodnejšie, ako kedykoľvek predtým. Získať totiž môžete hypotéku s úrokom už od 0,99 % a naši experti vám pomôžu tak s vybavením katastra, ako aj so zabezpečením znaleckého posudku. A čo s hotovosťou 100.000 €? Tú môžete napríklad investovať do svojho dôchodku. Samozrejme, aj s tým vám vedia naši odborníci poradiť!

Autor: Finvia holding

Najnovšie

Najčítanejšie

 1. Veľké porovnanie: oplatí sa hypotéka od UniCredit Bank, VÚB, ČSOB, SLSP alebo od Tatra banky? l Finvia Group (16361)
 2. Hypotéka na stavbu domu: výhody a nevýhody (8873)
 3. Amortizácia vozidla - auta: čo to je a kto ju ešte v roku 2016 uplatňuje l Finvia Group (7806)
 4. Prichádza ďalšie sprísnenie úverov na bývanie. 100 % hypotéka skončí, obmedzí sa aj maximálna suma, ktorú si môžete požičať (7638)
 5. Ako funguje 2. pilier a prečo nestačí na kvalitný starobný dôchodok? (6405)

Blogeri

Kategórie