Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Finvia holding

Licencia NBS 229898: Poistenie a Zaistenie, Poskytovanie uverov, Prijmanie vkladov, Kapitálové trhy, Starobne dôchodkové sporenie, Doplnkove dôchodkové sporenie

Blog Finvia holding

Finvia holding 713 0 komentárov

Zapadla Vaša výhodná životná poistka prachom?│Finvia Group

Máte uzavreté životné poistenie, ale jediná vec, ktorú o ňom viete je koľko peňazí odchádza na mesačnú platbu? Netušíte, čo vlastne máte poistené, na aké poistné sumy, prípadne koľko ste si cez danú poistku nasporili? Ozaj a vedeli ste, že sporením cez poistenie platíte vysoké poplatky, čo Vám môže v dlhodobom horizonte spôsobiť stratu rádovo desiatky tisíc eur? Nie? V tom prípade sú aj toto dôvody prečo si nájsť chvíľu času, oprášiť Vašu zmluvu a prehodnotiť, či je pre Vás nastavená efektívne. Najdôležitejšie pri životnom poistení
Hlavný zmysel životného poistenia je krytie závažných rizík ako napríklad: smrť, invalidita, závažné ochorenia a trvalé následky úrazu. Poistné sumy by mali byť nastavené minimálne tak, aby ste v ťažkých časoch kedy dôjde k výpadku príjmu boli schopní uhradiť si aspoň nevyhnutné výdavky na život. Ako by to malo vyzerať si môžete vypočítať v kalkulačke životného poistenia.

zivotne poistenie kalkulacka

Najdôležitejšie pri životnom poistení je teda jeho zmysluplné nastavenie t.j. správny výber pripoistení (napr. Poistenie smrti alebo invalidity z dôvodu úrazu je štatisticky asi štvornásobne menej pravdepodobné ako z dôvodu choroby) a zároveň optimálne nastavenie poistných súm. Pokiaľ máte niekoľko rokov starú poistku, zamyslite sa na chvíľu či sa Vám odvtedy nezvýšili výdavky, nezmenila životná situácia, respektíve či vôbec viete čo máte v zmluve poistené. Prieskum Sberbank a Štatistického úradu z roku 2013 ukázal, že priemerná slovenská domácnosť má viac ako o tretinu vyššie výdavky ako mala pred desiatimi rokmi.

Ďalší dôležitý aspekt je výber poisťovne, keďže výluky (obmedzenia kedy Vám poisťovňa nemusí plniť) v poistných podmienkach majú poisťovne nastavené rôzne, či už v prospech alebo neprospech klienta.
Taktiež v cenách za jednotlivé poistenia môže byť rozdiel niekedy až priepastný, preto je niekedy vhodná aj kombinácia dvoch poisťovní.

Využívate životnú poistku ako nástroj na sporenie?
Pokiaľ životnú poistku využívate ako nástroj na sporenie, ďalšie pokračovanie v takomto sporení je bohužiaľ s najväčšou pravdepodobnosťou iba prehlbovanie Vašej straty. Veľmi jednoducho povedané, je to spôsobené často nejasnou poplatkovou štruktúrou kde platíte rádovo oveľa viac a zároveň aj vyšších poplatkov ako pri nástrojoch, ktoré slúžia iba na sporenie. Pri dlhodobom sporení niekoľko desiatok rokov na dôchodok Vám poplatky ukroja obrovské sumy nielen z toho čo platíte, ale aj vo forme straty zisku kdeže sa Vám úročí nižšia suma. Aj Národná Banka Slovenska vydala stanovisko v ktorom vyhlasuje, že investičné životné poistení nie je prípustné propagovať ako sporiaci nástroj.

Poradňa Životného poistenia
Mať prehľad vo všetkých vyššie uvedených bodoch je pre bežného človeka nemožné a preto je vždy najlepšie nechať si poradiť od odborníkov, ktorí vedia Vašu zmluvu bezplatne vyhodnotiť a poradiť Vám. Výhodná životná poistka je možná, ale bez odborného pohľadu ju zrejme nedosiahnete. Poradňa Životného poistenia
 
​Autor: Michal Šturcel, Michal Hrebík

Autor: Finvia holding

Pridaj komentár

komentáre

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.