Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

ŽIVOTNÉ POISTENIE JE MIMORIADNE DÔLEŽITÉ AJ PRI HYPOTÉKE

ŽIVOTNÉ POISTENIE JE MIMORIADNE DÔLEŽITÉ AJ PRI HYPOTÉKE

ŽIVOTNÉ POISTENIE JE MIMORIADNE DÔLEŽITÉ AJ PRI HYPOTÉKE 1920 1280 Finvia

Museli ste si na kúpu svojho vysnívaného bývania požičať peniaze od banky? Zobrať si hypotéku je úplne prirodzené a nič na tom nemení ani fakt, že úrokové sadzby za posledné roky vzrástli. Len minimálny počet klientov má problém hypotéku splácať. Horšie je to však v prípade, že dôjde k nepredvídateľnej životnej situácii, ktorej následkom príde rodina o časť svojho príjmu. Záchranou je životné poistenie.

Ak sa rozhodnete pre spolufinancovanie nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru, banka bude vyžadovať vinkuláciu z poistenia nehnuteľnosti. To je takpovediac povinné. Chráni banku, ale predovšetkým vás, pred následkami škôd na nehnuteľnosti. Ak by napríklad nehnuteľnosť zhorela vplyvom požiaru, z poistky sa najskôr vyplatí zostávajúca časť úveru a zvyšok ostane vám.

Nemenej dôležitým je však aj životné poistenie. Aj napriek tomu, že ho banka nevyžaduje pri uzatváraní hypotekárnej zmluvy. Chráni totiž vás a vašu rodinu pred prípadnou stratou príjmu. Následkom vážnej choroby, úrazu či smrti.


Ako si uzavrieť ideálne životné poistenie?

Žijete sám a ste jediným dlžníkom? Odporúčame uzavrieť životné poistenie s poistnou sumou na výšku dlžnej istiny hypotekárneho úveru. Aby váš dlh v prípade, že náhle umriete nezdedili rodičia, súrodenci či iná rodina. Zároveň je dôležité mať správne nastavenú výšku poistného krytia. A tiež ďalšie riziká, ktoré môžu zapríčiniť výpadok vášho príjmu a ohroziť tak vašu strechu nad hlavou. Okrem rizika smrti sú to najmä:

  • Riziko vážneho úrazu
  • Invalidita
  • Kritické choroby
  • Dlhodobá PN

Z poistenia je možné získať jednorazové plnenie – napríklad pri úraze či diagnostikovaní kritickej choroby (rakovina, Parkinsonova choroba, infarkt a podobne). Alebo plnenie vyplácané priebežne – napríklad hospitalizácia v nemocnici, dlhodobá práceneschopnosť a podobne.


Dôležitosť životnej poistky narastá so založením rodiny

Ešte väčší význam má životné poistenie, keď si založíte rodinu. A keď sa vaša rodina rozrastie o deti, je to priam nevyhnutnosť. Obaja partneri by mali byť krytí životnou poistkou, pričom poistná suma by mala kryť aspoň ich ročný príjem a časť hypotéky, ktorou naň prispievajú. Vysvetlíme na príklade.

Zoberme si, že má rodina hypotéku vo výške 100 000 eur a obaja partneri zarábajú rovnako. Napríklad 1 000 eur v čistom. Rovnakým dielom sa tak podieľajú na finančnom chode domácnosti. Poistná suma pre prípad smrti  by mala byť na každého z partnerov 12 000 eur – jeho ročný netto príjem plus  50 000 eur, ktoré môže rodina použiť na splatenie časti istiny.

V prípade, že jeden z partnerov zarába viac, väčšia bude aj časť istiny, ktorú bude potrebné pokryť životným poistením, ak sa mu niečo stane.

Dôležité sú však aj ďalšie vyššie spomínané riziká. Je potrebné nastaviť poistku tak, aby ste mali kryté vaše náklady počas celého produktívneho veku. Napríklad v prípade trvalej invalidity. Výpadok príjmu môže rodina pocítiť aj počas dlhodobej PN či vážneho ochorenia.


Alchýmia, s ktorou radi pomôžeme

Vyskladať ideálne životné poistenie je niekedy doslova alchýmiou. Je dôležité vziať do úvahy všetky potreby aj riziká poistenca aj jeho rodiny tak, aby boli dostatočne krytí pred negatívnymi situáciami, ktoré život niekedy prináša. A zároveň, aby neplatil zbytočne za niečo, čo nepotrebuje alebo čo mu hrozí len minimálne.

Ak by ste aj vy chceli kľudne spávať, bez pocitu, že vaša rodina sa dostane do finančných problémov, ak sa vám niečo stane, oslovte nás prostredníctvom kontaktného formulára. Naši špecialisti na životné poistenie vám bezplatne pomôžu s ušitím poistky presne na vašu mieru