Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

AKO SPORIŤ V DOBE VYSOKEJ INFLÁCIE?

AKO SPORIŤ V DOBE VYSOKEJ INFLÁCIE?

AKO SPORIŤ V DOBE VYSOKEJ INFLÁCIE? 1920 620 Finvia

Už druhý rok bojujeme s dvojcifernou infláciou. Máme čoraz hlbšie do vreciek a mnohí siahame na finančnú rezervu. Samozrejme, ak nejakú máme. Podľa štatistík totiž nemá prostriedky na prípadné pokrytie svojich výdavky na minimálne 3 mesiace viac ako tretina Slovákov. Možno sa preto môže zdať návod ako sporiť zbytočný. Sme však presvedčení, že práve naopak. Pokúsiť sa sporiť si je možné aj dnes.

Ak ste si dali novoročné predsavzatie, že si začnete sporiť „na horšie časy,“ je to výborné. Iste, za predpokladu, že sa vám to do tejto chvíle aj darí. Ešte dôležitejšie a zároveň aj ideálnou cestou k sporeniu je, nájsť rezervy vo svojich výdavkoch. A o možnostiach, ako ich objaviť a tým aj ako sporiť sa dozviete v tomto článku.

Zabudnite na predsudky

Veľká skupina ľudí si nesporí, pretožesi myslí, že to nemá pri nižšom príjme význam. Ak medzi takých patríte aj vy, na tento mýtus zabudnite. Aj niekoľko desiatok eur mesačne vytvorí v budúcnosti slušnú hodnotu.

Uvedieme veľmi aktuálny príklad, ako sporiť svojim deťom: Od 1. januára 2023 je prídavok na dieťa vo výške 60 eur. Ak by ste vašej ratolesti túto sumu začali zhodnocovať pravidelným investovaním, za 20 rokov by ste mu dokázali pri priemernom zhodnotení 7% p.a. našetriť veľmi zaujímavých 31 500 eur.

Nasporené peniaze môžete využiť na jeho vzdelanie či svadbu, na kúpu auta, ako príspevok na kúpu či rekonštrukciu nehnuteľnosti, prípadne na jeho štart do života.

Vďaka sporeniu zároveň budete mať vytvorenú finančnú rezervu pre prípad nepredvídateľných situácií. Napríklad, ak prídete načas o zamestnanie.

Ak vám súčasná situácia dovoľuje sporiť si len 15 či 20 eur mesačne, aj tak začnite. V tomto prípade je najdôležitejšie, že si vytvoríte návyk. Dnes, o 3 mesiace, možno o polroka ten pravidelný vklad nebudete ani vnímať. Budete ho brať úplne automaticky, ako platbu za elektriku, telefón či ako splátku za hypotéku. A zistíte, že tých 20 eur vám v podstate ani nechýba. A tak sa odhodláte sumu zvýšiť. A zo skúsenosti vieme, že klienti, ktorí začínajú sporiť s nízkymi sumami, veľmi rýchlo tieto vklady znásobia.

Spravte si poriadok vo výdavkoch

Základom pre úsporu je, mať prehľad vo svojich výdavkoch. V prípade, ak platíte takmer výlučne platobnou či kreditnou kartou a využívate internet banking, vybrané banky poskytujú veľmi dobrý prehľad, na čo konkrétne míňate. Viete si pozrieť vaše mesačné výdavky na zábavu, na stravu, na bývanie a podobne. Ak chcete mať ale úplne komplexný prehľad, spravte si jednoduchú excelovskú tabuľku a do nej si píšte každý jeden váš výdavok, každý deň v mesiaci. Tabuľku si môžete rozdeliť tak, že v riadkoch budete mať dni v mesiaci, v stĺpcoch kategórie výdavkov. Nemali by medzi nimi chýbať Potraviny, Drogéria, Zábava, Finančné záväzky (splátky úverov, leasing, ale aj platby za poistné produkty atď.), výdavky týkajúce sa prevádzky domácnosti (energie, opravy, revízie,…) . Čím viac kategórií si zvolíte, tým lepší prehľad získate a tým ľahšie sa vám bude rozhodovať, kde by ste vedeli trochu ušetriť.

Ďalšou možnosťou je, zvážiť potrebu kúpy niektorých produktov. Na jednej strane, či tú vec skutočne potrebujete a využijete – vy alebo vaše deti, na druhej strane, či vám nestačí si ju prenajať. Typickým príkladom je napríklad lyžiarsky výstroj. Obzvlášť pri malých deťoch stojí za zváženie, či nie je efektívnejšie výbavu na sezónu vypožičať ako kúpiť. Taktiež, ak lyžujete len párkrát do roka, požičanie môže byť skvelou voľbou.

Ako sporiť bez zníženia si životného štandardu?

Odpoveď na túto otázku zaujíma snáď každého. Určite budete súhlasiť, že úplne ideálnym spôsobom ako ušetriť je, keď nájdeme rezervy bez toho, aby sme sa museli v niečom uskromňovať. Odporúčaním Michala Kremnického, CEO spoločnosti Finvia holding, a.s. je: „Využite služby finančného poradcu a požiadajte ho o revíziu vašich poistných, sporiacich či úverových zmlúv. Vďaka revízii zmlúv budete mať istotu, že vaše zmluvy sú správne nastavené, že neplatíte za niečo, čo nepotrebujete alebo naopak, že nemáte kryté niečo, čo potrebujete. Táto služba, ako aj všetky ostatné, je pre našich klientov bezplatná.“ Michal Kremnický ďalej dodáva: „Klientom sa situácia počas života mení. A tomu je potrebné prispôsobovať aj jeho potreby, čo sa týka poistení či sporení. Zároveň, trh sa neustále vyvíja, prichádzajú nové, modernejšie, efektívnejšie a výhodnejšie produkty.

Taktiež, napriek tomu, že úroky na hypotékach niekoľkonásobne zdraželi, stále sú najlacnejším úverovým produktom. A pre klienta najvýhodnejším, nielen kvôli úroku, ale aj kvôli dobe splatnosti. Preto je stále aktuálna aj takzvaná konsolidácia úverov, ktorá klientom dokáže znížiť splátky jeho nevýhodných spotrebných a stavebných úverov, krátkodobých pôžičiek či dlhu na kreditnej karte. V niektorých prípadoch aj o stovky eur mesačne.

Ozvite sa nám cez kontaktný formulár a dohodnite si nezáväzné stretnutie s našim expertom.