Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

FINANČNÁ GRAMOTNOSŤ SA TÝKA KAŽDÉHO Z NÁS

FINANČNÁ GRAMOTNOSŤ SA TÝKA KAŽDÉHO Z NÁS

FINANČNÁ GRAMOTNOSŤ SA TÝKA KAŽDÉHO Z NÁS 1920 620 Finvia

Vo všeobecnosti je možné povedať, že jedným z pozitívnych efektov pandémie a ňou spôsobenej krízy je, že finančná gramotnosť Slovákov sa začína zlepšovať. Ide však najmä len o mladých ľudí, ktorí si čoraz častejšie uvedomujú potrebu šetriť. Tí starší sú stále príliš konzervatívni a finančné vzdelávanie im, žiaľ, príliš veľa nehovorí.

V roku 2019 pripravila Národná banka Slovenska v skutku zaujímavý test, ktorý mal odhaliť, na akej úrovni je finančná gramotnosť Slovákov. Kvíz obsahuje celkovo 50 otázok, z ktorých Vám systém vyberie 10. Test, ktorý spravilo už viac ako 3 500 ľudí, odhalil, že najväčšie problémy majú Slováci s výpočtom úrokov. Len každý tretí totiž dokázal vypočítať nasledovný príklad:

Kvíz finančnej gramotnosti

Otázka v spomínanom kvíze znie, termínovaný účet v ktorej z uvedených bánk je najvýhodnejší pre klienta, ktorý chce vložiť na jeden rok 1 000 €.

Schválne, poznáte odpoveď? Pre ilustráciu sme vybrali ešte ďalšie tri otázky, ktoré sa v kvíze objavili nám. Pre tých, ktorí si nie sú celkom istí, uvádzame správne riešenia v závere článku za kontaktným formulárom.

Otázka z kvízu „finančná gramotnosť“ číslo 2:

Tomáš zvažuje ponuky úverov z troch rôznych bánk. Banka A mu ponúka možnosť čerpať úver prostredníctvom kreditnej karty (bezúročné obdobie 30 dní) s úrokom 2,5 % mesačne (p.m.). Banka B ponúka úver prostredníctvom kreditnej karty (bezúročné obdobie 45 dní) pri úroku 19,8 % ročne (p.a.). Banka C ponúkla možnosť povoleného prečerpania s úrokom vo výške 10 % polročne (p.s.). Ktorá banka ponúkla Tomášovi najvýhodnejší úver?

Otázka z kvízu „finančná gramotnosť“ číslo 3:

Pán Marek sa rozhodol, že začne pravidelne investovať svojim deťom na vzdelanie. Obidve deti sú ešte malé a na vysokú školu sa dostanú najskôr o 15 rokov. Vzhľadom na terajšie nízke úrokové sadzby termínovaných vkladov a na dlhú dobu investovania sa pán Marek rozhodol pre akciový podielový fond. Pozrel si ponuky správcovských spoločností a rozhoduje sa medzi tromi akciovými podielovými fondami. Ich investičná stratégia je podobná, všetky investujú do akcií európskych spoločností a všetky odporúčajú minimálny investičný horizont 12 rokov. Ktorý fond je pre pána Mareka najvýhodnejší?

fond A má vstupný poplatok 5 %, výstupný poplatok 3 %. Vstupný a výstupný poplatok však platí len pre jednorazovú investíciu, v prípade programu pravidelného investovania sú tieto poplatky 0%. Priebežné poplatky (správcovský poplatok, výkonnostný poplatok a iné výdavky fondu) za minulý rok boli 1,90 %

Fond B má vstupný poplatok 0 %, výstupný poplatok 0 %. Priebežné poplatky (správcovský poplatok, výkonnostný poplatok a iné výdavky fondu) za minulý rok boli 2,60 %

fond C má vstupný poplatok 2 %, výstupný poplatok 0 %. Fond si strháva výkonnostný poplatok 15 % z dosiahnutého výnosu fondu. Celkové priebežné poplatky (správcovský poplatok, výkonnostný poplatok a iné výdavky fondu) za minulý rok boli 2,90%.

Otázka z kvízu „finančná gramotnosť“ číslo 4:

Rodina, ktorá býva v dome a má psa, 2 deti a auto, by si rada poistila riziko, že im vyhorí dom a že pes pohryzie suseda. Aké druhy rizík si rodina poisťuje?

A – riziko poškodenia alebo zničenia majetku a riziko úrazu

B – riziko poškodenia alebo zničenia majetku a riziko zodpovednosti za škodu

C – riziko smrti alebo úrazu

Finančná gramotnosť obyvateľstva sa prejavuje aj využívanými produktmi

Z údajov NBS sa tiež dozvedáme, že počas roka 2020 stúpli vklady v bankách medziročne o 8,5 %, čo je v absolútnom vyjadrení cca 3,3 mld. eur. Celkovo tak na účtoch mali Slováci v minulom roku 42, 6 mld. eur čo je takmer polovica z HDP Slovenska v roku 2020. Spôsobila to menšia spotreba obyvateľstva, keďže mnohé prevádzky boli kvôli epidemickým opatreniam zavreté, ale aj tvorba finančnej rezervy pre prípad straty zamestnania či podnikania.

Na druhej strane, len malá časť klientov bánk bola ochotná investovať a zhodnotiť tak svoje úspory viac, ako len odložením na bežný či termínovaný účet. Pritom skúsení investori dokázali práve v krízovom roku zarobiť desiatky percent investovaním do akciových či indexových fondov.

Samozrejme, mnoho ľudí sa obáva rizík, ktoré investovanie prináša. Alebo si len myslia, že investovanie je len pre ľudí, ktorí si môžu dovoliť vklady v stovkách eur mesačne. To samozrejme nie je pravda. Začať sa dá aj s pár desiatkami eur.

Základom, nielen pre začínajúceho investora, je mať tie správne informácie a mať možnosť sa poradiť so špecialistom. Ozvite sa nám prostredníctvom kontaktného formuláru alebo zavolaním na číslo 0917 000 888. Služby našich FINVIA expertov majú naši klienti bezplatne.

  Správne odpovede na otázky z kvízu

  Odpoveď pre otázku číslo 1:

  Najvýhodnejšie podmienky pre vklad 1 000 € na jeden rok má termínovaný účet v banke C. Na úrokoch získa klient 15 € plus ďalších 15 € ako bonus za 12 mesačnú viazanosť. Celkovo tak na termínovanom účte zarobí 30 €, zatiaľ čo v banke B by zarobil 23 € a v banke A len 7 €.

  Odpoveď na otázku číslo 2:

  Najvýhodnejšie podmienky získa Tomáš, ak využije ponuku banky B. Kreditná karta tejto banky má najvýhodnejší úrok a zároveň najdlhšie bezúročné obdobie, takže počas prvého roka sa mu bude úročiť len 10,5 mesiacov. Ako sa zbaviť dlhu na kreditnej karte sa môžete dočítať TU.

  Odpoveď na otázku číslo 3:

  Najlepšou voľbou pre Mareka je Fond A, nakoľko má najnižšie priebežné poplatky a v prípade programu pravidelného investovania aj nulový vstupný a výstupný poplatok.

  Poznámka od FINVIA: Pri investovaní si dajte pozor na poplatky, najmä na tie, ktoré sa opakujú každý rok, nakoľko tie sa kumulujú. Pri dlhodobom sporení-investovaní (akým je napríklad sporenie na dôchodok) môžu významne ovplyvniť váš celkový výnos. Medzi takéto poplatky možno zaradiť napríklad správcovský poplatok, prípadný výkonnostný poplatok a ostatné výdavky fondu okrem vstupných a výstupných poplatkov.

  Odpoveď na otázku číslo 4:

  Správna je odpoveď B.

  Poznámka od FINVIA: Možno aj vy patríte medzi tých, ktorí by vybrali odpoveď A, pretože si myslíte, že ak by pes pohrýzol suseda, ten by mal úraz. Lenže úraz mu spôsobil váš pes/ váš majetok. Preto z pohľadu vášho poistenia je potrebné mať krytie zodpovednosti za škodu, ktoré kryje množstvo rizík, ktoré neúmyselne spôsobíte vy alebo váš majetok tretej strane. Pri vybraných profesiách sa oplatí mať tiež uzatvorené poistenie zodpovednosti zamestnanca, ktoré kryje riziká škody spôsobenej zamestnávateľovi.