Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Blog Finvia holding

Finvia holding 1445 0 komentárov

Chceli by ste na dôchodku dovolenkovať? Bežné starobné dôchodkové sporenie nestačí, chce to viac!│Finvia Group

Ak ste práve na začiatku aktívnej fázy svojho života, čo je obvykle do veku 30 až 35 rokov, zrejme si neviete ešte dosť dobre predstaviť, čo sa bude diať, keď budete odchádzať do dôchodku. Na druhú stranu, je jasné, že ak chcete mať aj počas jesene života dostatok možností a prostriedkov, mali by ste na to myslieť práve počas aktívneho života. Ako u nás funguje dôchodok

Najčastejšie riešia ľudia v súvislosti s dôchodkom jeho výšku. Tá je závislá najmä od toho, koľko rokov odpracovali, koľko odviedli do systému sociálneho a dôchodkového zabezpečenia a tiež od toho, ako sa rozhodli na dôchodok zabezpečiť. V súčasnej dobe je dôchodkový systém u nás zložený z viacerých častí.
Zabezpečenie a sporenie na dôchodok je možné prostredníctvom troch pilierov:
  • Prvý pilier, tzv. povinné dôchodkové poistenie - to je zastúpené Sociálnou poisťovňou
  • Druhý pilier, tzv. starobné dôchodkové sporenie - to zastupujú dôchodkové správcovské spoločnosti
  • Tretí pilier, tzv. doplnkové dôchodkové sporenie - to majú na starosti doplnkové dôchodkové spoločnosti
Tento systém zabezpečenia na dôchodok má určité plusy aj mínusy - najväčším plusom je „istota“, že štát vám nejaký dôchodok garantuje, najväčším mínusom je práve výška takéhoto dôchodku, keďže na ňu má veľký vplyv stav verejného sociálneho systému v budúcnosti, ako aj to, aké úspešné bude súkromné a doplnkové sporenie. Dôchodok by ste si preto mali zabezpečiť aj inak.

Dobrovoľné sporenie na dôchodok aj mimo tento systém
Vzhľadom na to, že tretí pilier, ktorý patrí medzi dobrovoľné v rámci dôchodkového poistenia, už nie je natoľko atraktívny pre zamestnávateľov a ani pre sporiteľov, treba hľadať iné riešenia. Najlepšie také, ktoré sú flexibilnejšie napríklad z pohľadu predčasného výberu, ale napríklad aj efektívnejšie z hľadiska rôznych nákladov spojených so sporením - napríklad majú čo najnižšie poplatky.

V rámci klasických súkromných produktov máte v podstate k dispozícii nasledovné možnosti:
1.      Sporenie v banke
2.      Sporenie prostredníctvom životného poistenia
3.      Sporenie formou investovania
Prvá možnosť je v podstate bezpečnou alternatívou, avšak má príliš veľa nevýhod. Ak by ste si napríklad chceli sporiť v banke na nejakom sporiacom účte, vkladnej knižke alebo termínovanom vklade, je isté, že o svoje peniaze neprídete - ale rovnako je isté, že takýmto spôsobom sporenia ani nezbohatnete.

V prípade, že sa rozhodnete uzavrieť napríklad kapitálové životné poistenie, v dnešnej dobe nemá toto poistenie príliš atraktívne výnosy, ktoré by porážali výnosnosť bankových vkladov. Zároveň sú tu poplatky, ktoré spotrebujú aj ten minimálny výnos, ktorý vám poisťovňa pripíše. Skrátka, na spomínané dovolenky alebo kvalitnejší život môžete v starobe zabudnúť - len vďaka kapitálovému životnému poisteniu ich nezískate. Ak, tak je lepšie uzavrieť životné poistenie bez sporiacej zložky a využiť ho len na to, na čo sa hodí - čiže na poistenie nečakaných životných situácií.

Pri investičnom životnom poistení sa investujú peniaze na kapitálový trh, čo znamená v praxi pre sporiteľa podstúpenie rovnakej úrovne rizika, ako v prípade sporiteľa, ktorý investuje peniaze nepriamo cez fondy alebo na burze cenných papierov.
Ak ide o dlhodobý cieľ, akým bezpochyby dôchodok je, najlepšia je tretia možnosť, čiže investovanie. Nehovoríme, že ide o absolútne bezchybný a bezpečný spôsob, ako sa pripraviť na dôchodok, ale ide rozhodne o najlepší a hlavne dostupný spôsob tvorby dôchodkovej rezervy pre bežných sporiteľov. Investovanie so sebou prináša aj riziká, ale tie sa dajú minimalizovať a zhodnotenie je nepomerne vyššie, ako pri prvých dvoch spomínaných možnostiach.

Prečo práve investovanie a ako na to?
Investovanie je ideálny typ zhodnotenia finančných prostriedkov v prípade dlhodobej aktivity. Krátkodobé investovanie prináša so sebou výkyvy, či už v rámci ekonomických cyklov, alebo v rámci prirodzenej nestability na trhoch. Ak niekto investuje ale dlhšiu dobu, čiže aj niekoľko dekád, tieto vplyvy sú pre konečný výsledok len minimálne. Podľa finančných matematikov a analytikov sa pri investovaní na obdobie viac ako 15 rokov riziko straty, respektíve dosiahnutie negatívnych výnosov, znižuje až na 1%!
Najčastejšou formou investovania je vloženie peňazí do akcií, dlhopisov, realít alebo komodít. Tieto peniaze sú vložené do fondov, ktoré majú svojich správcov a v rámci fondov existuje určité portfólio, kam sa investuje - napríklad niektoré fondy investujú do akcií spoločností, ktoré vyhľadávajú stabilné investičné príležitosti, niektoré komodít, iné do realitného odvetvia, ďalšie nakupujú dlhopisy a ich príjmom sú výnosy z týchto dlhopisov.

Pozrite sa, kde všade sa dá investovať:
 
Fondy Sektory
Akciové fondy Tovar krátkodobej a dlhodobej spotreby
Štátne dlhopisové fondy Priemysel
Korporátne dlhopisové fondy Financie
Realitné fondy IT a telekomunikácie
Komoditné fondy Zdravotníctvo
Peňažné fondy Energetika

 

Autor: Finvia holding